Penzion Žlutice - naše historie

Ubytování na Karlovarsku – dovolená s dětmi, školy v přírodě, firemní akce

I PENZION NAD HRADBAMI ŽLUTICE A MĚSTO ŽLUTICE MÁ SVOU MINULOST

Náš penzion Nad Hradbami Žlutice byl přestavěn v roce 2010 z domu, který kdysi, na počátku dvacátého století, sloužil jako Hotel Post. Poslední funkcí před přestavbou bylo ředitelství státního statku, které dodnes připomíná obraz nad schodištěm penzionu, zobrazující hrdinný boj kombajnu E 512 a Pragy V3S o zrno v téměř životní velikosti.

Po celkové rekonstrukci se z tohoto domu stal překrásný penzion, který stojí za to navštívit a strávit zde několik dnů Vaší dovolené.

MĚSTO ŽLUTICE

Město Žlutice je město v jihovýchodní části okresu Karlovy Vary. Rozkládají se ve svahu nad údolím řeky Střely v romantické krajině pod Vladařem. První písemná zmínka o Žluticích pochází z roku 1186, kdy měly být majetkem kladrubského kláštera. Byly založeny zřejmě během slovanské kolonizace jako obchodní stanice na cestě z Prahy do Chebu. V období Karla IV. již měly Žlutice organizovanou městskou správu, která vydávala listiny a knihy.

Největšího rozmachu dosáhly Žlutice v období renesance. V roce 1515 dosáhly Vřesovicové propuštění žlutického panství do svobodného dědického držení. V roce 1537 prodaly Žlutice pánům z Plavna. V této době vzniká jedno z nejkrásnějších děl iluminátorského umění 16. Století – Žlutický kancionál , který je uložen v Památníku národního písemnictví v Praze. Do roku 1977 byl umístěn v městském muzeu kde je nyní uložena jeho faksimile.

Po třicetileté válce dochází k postupné germanizaci. Význam města poklesl po přenesení vrchnostenské rezidence v roce 1732 do Štědré a období rozkvětu definitivně ukončil velký požár zámku, který již nebyl obnoven. Zachovala se pouze Zámecká brána.

Význam Žlutic stoupl poté, co se staly sídlem soudního a politického okresu (1850–1948). Obyvatelstvo města se v té době živilo především zemědělstvím, další podniky vznikly až po vybudování železnice Blatno u/J – Žlutice/Bochov – Bečov n/T.V letech 1938–1945 v důsledku mnichovské dohody připadlo pohraničí i se Žluticemi Německu. V únoru 1945 se město stalo terčem náletu britského letectva, který však nezpůsobil větší škody.

Rozvoj města stagnoval až do 60. let. V roce 1968 byla ukončena výstavba vodní nádrže. Panelová sídliště se stavěla v 70. a 80. letech.
Centrum města je městskou památkovou zónou.

Hlavním centrem Žlutic je čtvercové Velké náměstí, na kterém se nachází radnice a muzeum. Uprostřed náměstí se nachází kašna a vedle ní Sloup Nejsvětější Trojice z let 1701–1704 v severozápadní části náměstí se nachází Zámecká brána do zrušeného zámku. Poblíž města se nachází i smírčí kříž. Z náměstí vybíhají rovnoměrně ulice, jedna z nich, ulice Dukelských Hrdinů, vede až ke kostelu Svatého Petra a Pavla.

Restaurace

Skvělá restaurace v Penzionu Nad Hradbami
POJĎTE POSEDĚT V NAŠÍ RESTAURACI

Penzion

Skvělá restaurace v Penzionu Nad Hradbami
POJĎTE POSEDĚT V NAŠÍ RESTAURACI

Penzion Nad Hradbami Žlutice

Zdeňka Jánská

Žlutice, ul. 5. května, 364 52

tel.: 602 193 511

IČ: 01215779

Zapsána v živnostenském rejstříku,

není plátcem DPH.

e-mail: penzionzlutice@seznam.cz

Restaurace 

Ing. Milan Kadera

tel. 353 116 145

IČ:11365218

DIČ:640103057

Zapsán v živnostenském rejstříku.

Město Žlutice

Žlutice jsou město v jihovýchodní části
okresu Karlovy Vary, nedaleko proslulých Mariánských lázní.

Předpověď počasí